Vianočný pocit viny

Autor: Katarína Kalivodová | 24.12.2013 o 13:03 | (upravené 24.12.2013 o 13:12) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  636x

Začína to tým, že 24-tého začnete ľahkú online debatu so svojím priateľom/kou, poprajete mu šťastné a tak ďalej a po zahrievacích otázkach s nádychom situačného humoru prejdete na vážnu tému. "Ja nemám ani jeden darček, a to doslova ani jeden!". Čím mu doslova nepriamo naznačíte, že ani pre neho. Dobre ste mu nahrali a zotočky naťuká do klávesnice on: "Kokos ani ja, ani jeden!". Čím vám on doslova nepriamo povie, že ani on pre vás. Vy: "Nemám kedy, neviem čo, a veď neriešim to, poznáme sa predsa, som strašná kamoška." On:" Nie, nie je to tvoja vina, to ja som strašná kamoška" Vy:" Nie to ja...". Po pár sebabičovacích vetičkách sa dohodnete na tom, že sa máte radi aj keď ste si navzájom nič nekúpili. Tak ako minulý rok a tak ako aj budúci rok.

Debata s priateľom pokračuje v duchu, že ste nič neurobili, že vás to strašne mrzí, že toho máte toľko a v neposlednom rade keď toho nie je toľko, tak ste lenivý ako ďas. Alebo všetko čo urobíte je stále málo lebo švagrina upiekla 150 druhov koláčov a vy len 48. Zo samej frustrácie sa pustíte do vianočného pečiva, ktoré ste sa hecli upiecť alebo vám ho nabalila mamka s babkou. Výčitky svedomia rastú úmerne s faktom, že ste tie koláčiky ani sami neupiekli. Celú vašu bytosť opanováva dekadencia a zachvacuje vás pocit totálnej zvrátenosti. Zvnútra vás leptá každá ďalšia omrvinka padajúca na koberec ani snehová vločka. Z koláčika, ktorý položil svoj život za vlasť v dobrej viere, že ho zje malé dieťa a jeho oči sa rozžiaria šťastím ešte viac. Nie zjedli ste ho vy a trúsite na už tak otrusinkový koberec. Otrus! Treba poupratovať. Treba robiť majonézový šalát, zabaliť darčeky, ktoré nemáte, zabiť a v trojobale vysmažiť kapra. Ktorého tiež nemáte! Ešte stromček, ale živý za padíka, aby mali deti radosť. K tomu kombo - morálna dilema o výrube lesov a šetrnom prístupe k prírode. Deti alebo príroda, príroda alebo deti? Nehovoriac o cene, za to ste im mohli kúpiť miliónteho megaplyšáka, semenisko roztočov.

Ak ste dieťa... treba mať patrične vystresovanú matku lebo inak by vianočná atmosféra nemala tie správne gule. Potom sa len modliť, aby ste dostali dostatočné množstvo nepraktických darčekov spadajúcich do kategórie princeznovský závoj, chvost malej morskej víly vo veľkosti šesťročného dievčatka, a áno aj to srnčiatko. Tie praktické darčeky ako gaťky a ponožky sa do konečného súčtu nezapočítavajú, spolužiaci by vás diskvalifikovali a exkomunikovali z obce malých zhýčkaných zmrdíkov. 

Bolo by načim vyjadriť sa k aktuálnej spoločenskej nálade a situácii, uľahčiť masám od ťaživého pocitu vianočnej viny. Nuž teda pohodlne sa usaďte a predstavujte si pekné veci, vtáky, kone, konské vtáky, lúku, slnko, imaginujte, že je stred pracovného týždňa a nestíhate rovnako nič, tak ako aj dnes. Všetko je v poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?